Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Pirms 50 gadiem darbu uzsāk Cesvaines pienotavas jaunais siera cehs

Datums: 01.07.2024 22:52
4 skatījumi
Kopš 1997.gada kā A/S “Cesvaines piens” pazīstamais uzņēmums radies no nelielas pienotavas Cesvainē, kas dibināta tālajā 1921.gadā. Tātad uzņēmumam jau vairāk kā 100 gadus senas piena pārstrādes tradīcijas. Tomēr pirmsākumos tajā ražoja tikai divu veidu produkciju – sviestu un sieru “Bakšteins”.
    1973.gadā tas pārtop par “Cesvaines sviesta un siera rūpnīcu”, jo uzņēmums tagad aptver arī Kraukļu un Virānes pienotavas (no 1957.gada) un Praulienas-Trakšu pienotavu (no 1968.gada). Turklāt šajā gadā pabeigts darbs pie jaunā siera ceha būvniecības Cesvainē, kur plānots ražot līdz pat 1000 tonnām “Holandes” siera gadā.
    Šoreiz stāsts tieši par šo cehu. Tā plānošana un būvniecība tika uzsākta 1968.gadā ar cerību sieru tajā ražot jau 1971.gadā, tomēr tik raiti neveicās.
    Celtniecības darbus veica Madonas pārvietojamā specializētā kolonna, pārsvarā komjaunieši un jaunieši. Apjoma ziņā uzņēmumam šis bija tobrīd lielākais objekts, kur celtniecības un montāžas darbi vien pārsniedza 1 miljonu 565 tūkstošus rubļu. Tādēļ ceha būvniecībā un iekārtošanā tika piesaistīti dažādu nozaru speciālisti arī no citām republikas pilsētām - Rēzeknes, Daugavpils, Rīgas.
    Darbā ne mazums problēmu un kavēkļu. Trūka darbaspēka – no aptuveni simts cilvēkiem, kas ik dienu būtu nepieciešami objektā, bija pieejami aptuveni uz pusi mazāk, turklāt kliboja arī darba disciplīna. Apakšuzņēmēji kavējās ar darbiem, laicīgi netika piegādāti nepieciešamie materiāli, piemēram, skābeklis montāžai un flīzes iekšdarbiem. Nebija arī saskaņotības uzņemto saistību izpildē - apakšuzņēmēji, savus darbus pabeiguši, devās uz nākamajiem objektiem, nākamie nesāka laikā.
    Ik pa laikam darbā tika iesaistīti pirmo mācību gadu studenti no tehniskajām skolām, taču viņi nevarēja veikt smagākos un specializētos darbus, vien palīdzēt mazākos darbos un pie apkārtnes labiekārtošanas, lai gan būtu gribējuši pielikt savu roku šīs nozīmīgās padomju ēkas celtniecībā.
    1973.gada sākumā jaunbūvējamo objektu izsludināja par Republikas komjaunatnes triecienceltni, kas pabeidzama ne vēlāk kā līdz Lielās Oktobra sociālistiskās revolūcijas 56. gadadienai – 1. oktobrim, aptuveni trīs mēnešus pirms plānotā termiņa. Tika izveidots īpašs komjaunatnes štābs, ko vadīja komjaunatnes komiteja. Tā organizēja sociālistisko sacensību atsevišķu profesiju jauniešiem, kolektīviem, stingri sekoja komjauniešu un jauniešu disciplīnai, atspoguļoja celtniecības darbu gaitu uzskates aģitācijā, presē, organizēja kultūras, atpūtas un sporta pasākumus, tādējādi spējot novērst lielu daļu trūkumu un pasteidzinot darbu gaitu. Gada beigās jaunais siera cehs tika nodots valsts komisijas vērtējumam.
    Vēl aptuveni pus gadu turpinājās telpu iekārtošana, iekārtu un aparatūras uzstādīšana un apgūšana, jauno darbinieku apmācības.
    1974.gada martā pieredzējušā siera meistara Jura Lutera vadībā tika saražota pirmā vanna “Holandes” siera, bet jau tā paša gada jūnijā jaunais siera cehs sāka darboties ar pilnu jaudu. Pirmajā gadā tika saražotas 777 tonnas siera, bet jau nākamajā – 1975.gadā – projektētā jauda tika pārsniegta par 17,9% - saražojot 1179 tonnas “Holandes” siera.
Gunta STRODE vēsturniece